sobota 25. června 2016

Co musíte znát, pokud jste Johnlocked

V poslední době jsem hodně propadla páru Johnlock (John Watson & Sherlock Holmes) a už několik měsíců v kuse ve volném čase se především věnuji tomuto shipu. Čtu povídky, čtu teorie na seriál, poslouchám jednu písničku pořád dokola... a tento článek k tomu, abych vás seznámila s tím, co by jste jako Johnlocked (= propadlí tomuto shipu) měli znát.

Pokud náhodou vůbec netušíte o čem mluvíte, či jste zrovna spadli z Marsu nebo jste vylezli z jeskyně, kde jste přežívali sedm let... tak zrovna vás odkazuji na seriál Sherlock BBC-> http://www.serialzone.cz/serial/sherlock/. Je to jeden z nejgeniálnějších a nejpropracovanějších seriálů, který naplno dokázal využít svůj potenciál. O hvězdném obsazení ani nemluvě.
Tak šup, šup. Jděte se koukat, slibuju vám, že litovat nebudete.

A pokud je tu někdo, kdo seriál sleduje, ale shipuje Sherlolly a Johna s Mary, zkuste se nad tím vztahem mezi Sherlockem a Johnem trochu zamyslet. Myslíte že jsou jen přátelé? Zkuste jen na chvíli připustit, že by mohli být něco víc než přátelé? Máte to? A máte právě dojem, že najednou do sebe zapadly věci, které předtím nezapadaly? To je právě ono, příběh je totiž stavěn na vztahu Sherlocka s Johnem. Máte dojem, že by jste přeci jen mohli přehodnotit svůj názor na vztahy v seriálu? Tak jen směle čtěte dál.

A teď k pointě článku, pokud jste Johnlocku propadli, ale ještě s v něm úplně neorintujete, mám tu pár tipů.

Johnlockpositive


Největší český web jak s původními českými a slovenskými povídkami, tak i překlady těch zahraničních. Povídek je tam nepočítaně a všeho druhu, každý si najde svou oblíbenou.
Já osobně jsem na těchto stránkách strávila celé dlouhé hodiny, povídky jsou zde velmi originální, dobře napsané a na vysoké úrovni.
Co bych asi doporučila, je číst tagy. Ze začátku se vám asi nebude chtít číst PWP (plot what plot - explicitní slash, většinou bez pořádné zápletky) nebo NSFW (not safe for work - nevhodné pro čtení v práci, respektive ve škole). Já sama jsem ze začátku tyto povídky povídky moc nečetla, ale později jsem si k nim nakonec našla cestu a našla mezi nimi i několik úžasný perel.
Pro začátek jsou dobré angst (ale nezapomeňte kapesníčky) a fluff.

Jako první jsem četla Poznámky (aneb: Sherlockova sbírka) a můžu ji pro začátek naprosto doporučit!

TruTru články

TruTru je naprosto úžasná holčina a veliká znalkyně Johnlocku, která překládá (překládala) TJCL teorii a věnuje je sérii článku týkající se tohoto fandomu. Upřímně, její články bych mohla číst pořád!

M - teorie: Prolog - navazující díly najdete na webu, je to překlad a je to NAPROSTO GENIÁLNÍ! Možná jsou krapet delší, takže si udělejte chvilku času, protože to stojí za to. I navzdory té délce mi totiž někdy přišlo, že je toho málo.
Sherlock BBC vs queerbaiting - nejnovější článek v reakci na mnohá tvrzení, že Johnlock je jen queerbaiting.
A nakonec její tumblr - http://trutrustories.tumblr.com/


Never Knew I Had a Heart (Till It Beat For You)


Fansong od Karliene. Po prvním poslechnutí jsem písničce na chuť nepřišla, ale když jsem se k ní o nějakou dobu později dostala, naprosto jsem ji pochopila. A ona mi zlomila srdce. Je tak neskutečně pravdivá a vystihující. Navíc podložená skvělou hudbou a úžasně zazpívaná. Ani nemůžu spočítat, kolikrát jsem ji už slyšela.


Total disconnection
Alone was my protection
Till you,
You walked into my life

Love was just a weakness
'till you left mme speechless
Till you,
Opened up this heart of mine

AO3


Nespočet fanfikcí z webu Archive of Our Own. Z 99% v angličtině. Je zde přes deset tisíc (!!!) fanfikcí s tagem 'Johnlock'.


Najdete zde fanfikce všeho druhu. Od fluff, přes angst a smut, až po AU (alternative universe). Povídky jak kapitolové tak i jednodílné. Prostě VŠECHNO. 

+ Tumblr, We Heart It, Instagram, Pinterest, Facebook, Deviantart

Na téměř všech sociálních sítích vám po zadání klíčového slova 'Johnlock' vyjede nespočet obrázků. Ať už fanarty, photoshopy nebo s textem a perličkou na kterou fanoušci přišli.
Ne nadarmo se sociálním sítím říká žrout času... ale copak já za to můžu, když jsou tu tak úžasné obrázky (a gify)??
Tak to by bylo k tomuto článku asi tak vše. Samozřejmě, že to není všechno, co se dá v "Johnlock fandomu" najít, ale tohle tak nějak považuji za nejdůležitější... alespoň pro mě. Pokud vás něco napadá, nebojte se ozvat, ráda si přečtu/shlédnu něco nového.
A jaký máte názor na Johnlock? Je to vaše OTP? 
Věříte, že se Johnlock stane skutečností? (Jestli ne, odkazuji právě na články od TruTru.)

3 komentáře:

 1. Já teda bezkonkurenčně holduju Sheriartymu :D Johnlock nene :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sheriarty taky není špatný, abych pravdu řekla... ale přeci jen, ta chemie mezi Sherlockem a Johnem je přeci větší. A pravděpodobnost, že se Johnlock stane skutečností je mnohonásobnější, než u Sheriarty, kde je prakticky nulová, páč polovina tohoto páru je na 80% mrtvá. :D

   Vymazat
 2. Ještě bych přidala Rebeku TJLC Explained a tumblr sherlock-hezky-cesky. V poslední době je mou oporou hlavně facebooková skupina TJLC CZ. #TJLCisreal

  OdpovědětVymazat